Da li je dedina rakija uvek dobra?

Tradicija je vrlo često monumentalna stvar kada je u pitanju proizvodnja alkoholnih pića. Uzmimo na primer francuska vina ili škotski viski. Geografsko poreklo ovih pića direktno se oslanja na tradiciju u proizvodnji istih. Pa ipak, da li to znači da u Bordou mlade devojke podavijenih haljina gaze grožđe u kacama? Naravno da ne. Baš naprotiv, sve je automatizovano tehnologijom poslednje generacije pod budnim okom ISO (i ostalih) standarda. Tradicija je tu da proda priču, doda na ceni i tek u određenoj meri čuva tajnu prepoznatljivog i cenjenog ukusa.

Kakva je situacija u Srbiji? Naša zemlja je uprkos solidnom broju posrnulih vinarskih giganata i novih privatnih vinarija ipak pretežno okrenuta proizvodnji rakije. Maltene svako domaćinstvo poseduje kazan za pečenje, zar ne!? Najstariji članovi neretko sami ljubomorno nadgledaju proces dok silom prilika ne budu primorani da predaju zanat naslednicima. Dedina rakija i vino su kod nas i dalje sinonim za neprikosnoveni kvalitet nasuprot indsutrijske “hemije”. Iako je dobrim delom to i istina, da li je potrebno uvek dogmatski verovati u kvalitet domaćeg pića? U samom procesu proizvodnje mnogo toga može da pođe naopako, naročito kod vina koje je mnogo “razmaženije” od rakije. Bilo da je uzrok subjektivne ili objektivne prirode, rešenje nekad zahteva iskorak iz tradicionalne zone ka malo modernijim solucijama. Prehrambena tehnologija je otišla dovoljno daleko da neke neizvesnosti u proizvodnji može da drži pod kontrolom (kvasci i hraniva za vrenje) ili da već načinjenu štetu ispravi (filtracija, sredstva za bistrenje). Plastično rečeno: zašto biste vadili umnjak bez anestezije ako je ona već izmišljena i lako dostupna?

Sa druge strane  nije dovoljno (niti uvek pametno) prihvatiti pomenuta tehnološka rešenja i upustiti se u njihovu primenu na svoju ruku. Vrlo brzo lečenje može da postane pogubnije od inicijalne bolesti. Da se nadovežemo na već korišćenu medicinsku analogiju: ako vam nije dobro i krenete u pretraživanje simptoma na internetu vrlo brzo će vam google izbaciti pogubnu dijagnozu. Onda odete kod lekara i vidite da je u pitanju najobičnija prehlada i pad imuniteta.Tako je i sa primenom hemijskih sredstava u proizvodnji pića: treba da odete kod nekog iskusnog i kompetentnog da izda uput i napiše recept.

Firma „Aromatika“ sa sedištem u Knjaževcu, i ogrankom u Nišu, se pored proizvodnje aroma, baza i ekstrakata za prehrambenu industriju, sa osvrtom na alkoholna i bezalkoholna pića bavi i analizom alkoholnih pića. Dovoljno je da donesete uzorak vašeg vina ili rakije a njihov tehnolog će izvršiti analizu, dati stručno mišljenje i savet, kao i odgovarajući preparat za korekciju eventualnih nepravilnosti.

https://www.aromatika.rs/

AROMATIKA DOO

Jadranska br.2, Donji Komren

Tel. 018/581-840