Ne kažu slučajno za kineziterapiju da je “kraljica” fizikalne medicine. Na tronu je odavno i ostala je na njemu i u vreme novih savremenih metoda koje koriste razna tehničko-tehnološka dostignuća. A kineziterapija koristi – pokret.
Da li je sve baš tako jednostavno?
Kao sredstvo lečenja kineziterapija zaista koristi naš sopstveni pokret, ali on mora biti strogo doziran kako bi doveo do izlečenja ili poboljšanja stanja i kako ne bi proizveo negativne posledice.
Zbog toga je za sprovođenje i uspešnost vežbi potreban nadzor i stručna pomoć kvalifikovanih terapeuta, a terapija je najefikasnija kada se sprovodi individualno.
Povećanje mišićne snage i pokretljivosti zglobova, poboljšanje koordinacije i ravnoteže, korekcija položaja tela i deformiteta, smanjenje bola ali i poboljšanje rada disajnih organa kao i nervnog sistema i varenja, sve su to blagodeti kineziterapije ako se sprovodi na pravilan i kontrolisan način.
Preporučuje se onima koji se oporavljaju od operacija i sportskih povreda, uganuća i iščašenja, problema sa kičmom i pravilnim držanjem, a može se raditi i sa decom i bebama kod kojih se njome podstiče pravilan razvoj i ispravljaju deformiteti.
Za kineziterapiju kažu da ljudskom organizmu može da “udahne život” pa je svakako bolje ne čekati da dođe do oboljenja jer se ona može sprovoditi i preventivno. Odlična je prevencija osteoporozi, jača imunitet, a utiče i na bolje raspoloženje i psihičko zdravlje.
Ovako nešto ne čudi, jer stručnjaci za ovu oblast kažu da nas upravo kineziterapija uči kako da slušamo svoje telo, a da pritom, i ono nauči da sluša nas.
Sala za kineziterapiju Poliklinike Longa Vita u Nišu, i savremeno opremljeno odeljenje za fizikalnu medicinu, daju mogućnost za kompletnu fizikalnu terapiju sa rehabilitacijom.
Ovo je razlog zbog kojeg se i rukometašica Radničkog iz Kragujevca Kristina Marković opredelila da se nakon operacije kolena oporavlja upravo u Poliklinici Longa Vita.
U narednim tekstovima predstavićemo vam i druge metode fizikalne medicine.