Pomoć koju pruža Centar za žensko preduzetništvo „Teodora“

U poslednje vreme sve više žena bira da se oproba u privatnom biznisu. Neke od njih su zaista jako uspešne u poslu koji su izabrale, pa tako više nije ništa neobično da je žena na čelu velike kompanije koju je, neretko, baš ona osnovala.

Da bi se što više žena ohrabrilo za takav potez, tu je i Centar za žensko preduzetništvo Teodora koji postoji u okviru Regionalne privredne komore Niš, pa će nam Maja Đorđević iz ovog centra ispričati kako oni mogu da pomognu.

  • Centar za žensko preduzetništvo Teodora regionalne privredne komore Niš posluje od 2005. godine. Naš servis je prvi koji je u ekonomskom sistemu počeo da pruža usluge ženama koje postoje u preduzetništvu da se otisnu u preduzetničke vode. Institucionalna podrška podrazumeva da Centar za žensko preduzetništvo Teodora ne može da obezbedi finansijsku pomoć ženama koje su u biznisu ili bi da počnu da rade, ali smo tu za svaku drugu vrstu stručne podrške. Dakle, tu smo za davanje uputstava, instrukcija i bilo kakve pomoći koja je ženama potrebna kada žele da otpočnu biznis, da im objasnimo koja je procedura, kome se obratiti, kako najlakše odraditi sve što je potrebno za početak i da se krene. Tu smo da im damo informacije kome se mogu obratiti za dobijanje eventualne finansijske pomoći, bilo da se radi o bespovratnim sredstvima ili kreditima koji su više ili manje povoljni. Jednostavno, naša uloga je da promovišemo pozitivan imidž ženskog preduzetništva, da ženama koje rade pomognemo u meri u kojoj to možemo i da ohrabrimo veliki broj žena koje postoje na tržistu, a koje se nisu otisnule u preduzetničke vode, da na taj način reše svoje  egzistencionalno pitanje, ali i da se ostvare u preduzetničkom smislu.

Da li postoji neki uslov koji bi žene trebalo da ispune pre no što vam se jave, nešto što se tiče obrazovanja, starosti, radnog iskustva?

  • Kada se radi o našoj institucionalnoj pomoći, ne postoje nikakve predispozicije koje je neophodno ispuniti. Statistika pokazuje da je najveći procenat žena koje se bave privatnim biznisom završilo samo srednju školu. Morate uvek imati na umu da žene koje su u privatnom biznisu nisu samo žene u gradovima, dakle ne radi se samo o urbanim sredinama. Imate ogroman procenat žena koje nisu na određeni način rešile svoj profesionalni angažman, a koji postoji u ruralnim područjima pa, između ostalog, tu smo da i njih ohrabrimo i da njima pomognemo da počnu sa biznisom. Naravno sa većim stepenom obrazovanja čitav proces bi bio jednostavniji, ali to nije nikakav preduslov.

Dosta korisnih stvari možete da nam ispričate i hvala vam, tako da ćemo nastaviti da pričamo o vrstama pomoći koje Nišlijkama može da pruži Centar za žensko preduzetništvo Teodora.

Ukoliko je i vama potrebna njihova pomoć, nalaze se u zgradi Banovine, Dobrička 2, u okviru Regionalne privredne komore Niš.