Pomoć koju pruža RRA jug – drugi deo

Nastavljamo razgovor sa Ivanom Mihajlovićem iz Regionalne razvojne agencije Jug i odmah da pitam u kom periodu godine se kreće sa tim konkursima kod vas, pretpostavljam da je to negde početkom godine i da  to može da se vidi na vašem sajtu?

  • Tako je, mi sve te pozive objavljujemo na našem sajtu, prosleđujemo kroz našu mejling listu svima koji su ikada bilo šta radili sa nama, njihove mejl adrese su u našoj bazi. Programi obično kreću februara, marta, samo u izuzetnim slučajevima kreću maja ili juna meseca. Uglavnom sve ono što je predviđeno budžetom bude realizovano do kraja godine. Nije se nikada desilo da neka značajnija sredstva pređu u narednu godinu, odnosno da ne budu utrošena.

Da li je bitno koja je grana privrede je u pitanju, ko može da se prijavljuje na te konkurse?

  • Akcenat je na proizvodnji, a zatim na uslugama. Ono gde država ne daje novac je trgovina, zato što je ona kao grana najzastupljenija u strukturi naše privrede i oko 34 odsto svih privrednih subjekata u Republici Srbiji su iz oblasti trgovine. Zato se to smatra razvijenom granom i država ne daje podršku tim privrednim subjektima. Ali zato proizvodnja u svim tim programima može da učestvuje. I pružanje usluga, polovina projekata je prihvatljiva, zavisi od toga kakav je koncept samog programa.

A od čega zavisi koliko će se novca dobiti?

  • Zavisi od pravila konkursa, svaki konkurs ima svoja pravila, sredstva se dodeljuju od tog do tog iznosa, za te i te namene. Sve to stoji u konkursnoj dokumentaciji, odnosno u javnom pozivu. Takođe tamo vidite da li ispunjavate uslove ili ne. U nekim konkursima mogu da se jave samo mikro i mala preduzeća, neki su samo za srednja, negde preduzetnici mogu da učestvuju, negde ne mogu… Sve to zavisi od tog koncepta i programa i programiranje se za svaku narednu godinu vrši krajem godine. Ono što su informacije koje mi imamo za sledeću godinu jesu da će biti značajnih sredstava za podršku privredi i naredne godine. Praktično će se Godina preduzetništva produžiti na dve godine preuzetništva.

A da li je potrebno da se pišu neki projekti?

  • U okviru te konkursne dokumentacije imate prijavni formular gde unosite sve informacije. Postoje programi gde se piše biznis plan, to su uglavnom programi Fonda za razvoj i taj start up program razvojne agencije Srbije je zahtevao određenu formu biznis plana. Što se tiče ovih ostalih programa uglavnom je u pitanju prijavni formular gde, u zavisnosti od programa, imate dokument od 5 do 10 strana, gde unosite te parametre i informacije koje se kasnije vrednuju i boduju i na osnovu svih tih podataka koje vi dajete formira se rang lista i odobravaju se sredstva svima onima koji ostvare određeni broj bodova. Ono što mogu da kažem jeste da preduzeća koja imaju negativne poslovne rezultate uglavnom ne dobijaju sredstva. Morate da imate neke pozitivne poslovne rezultate, neki trend rasta, da biste računali na podršku države.

Ima li neke provere kada su u pitanju bespovratni krediti i sva ostala sredstva, da li se proverava kako su utrošena, na šta?

  • Svaki projekat ima svoj evaluacioni tim, vrši se provera utroška sredstava. Najverovatnije da će od sledeće godine razvojne agencije kakva je i naša u Nišu učestvovati direktno i u tom delu programa, u proveri utrošenih sredstava. Većina programa i funkcioniše tako da vi sami finansirate svoju aktivnost za koju ste konkurisali, a po završetku aktivnosti, po podnošenju izveštaja donatoru ili ministarstvu, ako ste ispunili sve ono na šta ste se obavezali u ugovoru, vama se refundiraju sredstva u zavisnosti od toga kakav je program i koliki je procenat učešća. To je od 25 do 50 odsto uglavnom.

Da popričamo malo i o start up kreditima.

  • To su ustvari krediti Fonda za razvoj, to je njihov program, mi smo tu spoljni saradnici. Taj program je jako dobar, dodeljuju se sredstva za proizvodne delatnosti. Smatra se da je start up preduzetnička radnja ili preduzeće osnovano najkasnije početkom prethodne godine. Dakle, sva preduzeća osnovana nakon 1.1.2015. godine se smatraju još uvek start up firmama. Sledeće godine će to biti 1.1.2016. Sve firme koje su osnovane u tom periodu imaju prava da konkurišu za ovaj program Fonda za razvoj. Sredstva se dodeljuju za preduzetničke radnje, od 400 hiljada do 3 miliona dinara, a za preduzeća od 400 hiljada do 6 miliona dinara. Tu je 30 odsto bespovratnih sredstava, praktično trećina su bespovratna sredstva i to su namenska sredstva koja se daju za nabavku opreme, s tim što imate mogućnosti da 20 odsto od tih sredstava koja tražite koristite kao obrtna sredstva. Rok otplate je 5 godina, godinu dana je grejs period i 3 odsto je kamatna stopa na godišnjem nivou. To je nešto što nijedna komercijalna banka ne može da vam da. Sredstva obezbeđenja su ili hipoteka prvog reda ili jemstvo druge firme ili zaloga na opremi, s tim što zaloga ide ako uzimate kredit do milion i po dinara.Sa 400 hiljada možete da, kao instrument obezbeđenja, možete imati dva jemca fizička lica.

Rekli ste mi da RRA Jug ima 33 programa koji se realizuju.

  • To su sve različite oblasti. Od podrške IT industriji, poljoprivredi, izvozu… Širok je dijapazon tih programa, odnosno delatnosti koje se podržavaju i aktivnosti koje se smatraju opravdanim. Ono što je značajno je da većinu programa realizuje Razvojna agencija Srbije i Fond za razvoj, u manjem delu to čine ministarstva. Posebno bih istakao, za već postojeće firme, program podrške za nabavku opreme koji iz godine u godinu ima sve veći budžet. Krenuli smo sa 100 miliona, pa 200, ove godine je to 500 miliona dinara. U okviru tog programa prvo se biraju poslovne banke koje će biti partneri u programu. 70 odsto ide iz kredita tih poslovnih banaka kao sredstva za nabavku opreme, 5 odsto je učešće firme i 25 odsto dobijate bespovratna sredstva od Ministarstva privrede. Vi se obraćate jednoj od tih poslovnih banaka koje su odabrane na konkursu kao partneri. Ako su oni saglasni sa vašim rezultatima poslovanja, ako su spremni da vam daju kredit, onda kreće procedura. Vi dobijate sredstva od države, uplaćujete svojih 5 odsto i dobijate 70 odsto iz kredita. Taj program je dao jako dobre rezultate, prošle godine je najviše sredstava pristiglo u naš region upravo iz tog programa za nabavku opreme, čak 30-ak miliona dinara. Još jedna stvar na koju bih svim zainteresovanima skrenuo pažnju jeste da prate sajtove Razvojne agencije Srbije, Fonda za razvoj, Ministarstva privrede, Regionalne razvojne agencije jug, gde će svi ti programi biti objavljivani. Sve ono što negde vidite da vam je interesantno možete nam se obratiti. Postoji kontakt forma na našem sajtu rra-jug.rs a tu je i telefon 018/515-447. Sve što vam je interesantno, a tiče se podrške preduzetništvu i privredi, obratite nam se. Ako mi nismo ti koji su vam potrebni, reći ćemo vam kome dalje da se obratite, ono što mi ne znamo, znamo ko zna.

Zahvaljujemo gospodinu Mihajloviću i svakako savetujemo da redovno pratite sajtove o kojima je govorio. Naravno, redovno pratite i ovaj naš serijal, da ne propustite nešto što bi vam možda bilo važno.