Ukoliko planirate da započnete svoj biznis, institucija koja vam može biti od izuzetno velike pomoći je Regionalna razvojna agencija Jug. Ona ima nekoliko segmenata kojima se bavi i ima četiri sektora: sektor za razvoj ekonomije i ljudskih resursa, sektor za razvoj poljoprivrede i ruralni razvoj, sektor za razvoj infrastrukture i održivi razvoj i za razvoj lokalnih samouprava. Mi danas razgovaramo sa Ivanom Mihajlovićem koji se nalazi na čelu sektora za razvoj ekonomije i ljudskih resursa, i bavi se podrškom privredi i preduzetništvu. Zato prvo što pitam je – ako je neko preduzetnik ili želi to da bude on dođe kod vas i…

  • Onaj ko želi da se bavi preduzetništvom može da dođe kod nas i dobije stručnu pomoć za proveru njegove poslovne ideje, savetovanje oko toga gde konkurisati, za koja sredstva, koliko, koje su to organizacije koje daju podršku, pa čak i pomoć prilikom popunjavanja konkursne dokumentacije. Pored tog dela za početnike mi, naravno, pomažemo i firmama koje posluju dugi niz godina. Imamo veliki broj klijenata sa naše teritorije, to je nišavski, pirotski i toplički okrug i svake godine oni kod nas konkurišu za određena bespovratna sredstva koja se dobijaju iz budžeta Republike Srbije i mogu da kažem da je taj iznos iz godine u godinu sve veći i veći, odnosno da sve više firmi koristi ta finansijska sredstva koja daje Vlada Republike Srbije, odnosno Ministarstvo privrede. Tako smo prošle godine imali oko 47 miliona dinara bespovratnih sredstava koja su došla u naš region preko Regionalne razvojne agencije Jug.

Dakle, vi pružate i finansijsku i nefinansijsku pomoć. Kakva je ta nefinansijska pomoć i na koji način je pružate?

  • Kada govorimo o nefinansijskoj podršci tu postoji standardizovani set usluga koje pružaju sve te akreditovane regionalne razvojne agencije, a ima ih 14 u Srbiji. Sastoji se iz 5 komponenti.  Prva je pružanje različitih vrsta informacija vezanih za poslovanje. Druga su savetodavne usluge kojih ima nekoliko, provera stanja u poslovanju, priprema biznis plana, marketing plan, priprema dokumentacije za različite programe podrške Ministarstva privrede. Imamo poslovne obuke koje traju jedan ili dva dana, pa se po završetku obuke dobja sertifikat koji nosi znak Ministarstva privrede, od obuke za potencijalne preduzetnike, preko marketinga i prodaje, inovacija, investicione spremnosti, finansijskog upravljanja, pripreme biznis plana… Ima jedanaest tih različitih obuka. Pa onda imamo promotivne događaje, promovišemo svaki javni poziv, dva – tri dana nakon raspisivanja mi organizujemo promotivne događaje širom našeg regiona, prvo krećemo od Niša, zatim Pirot pa druge manje opštine koje su na našoj teritoriji. I mentoring koji se sastoji od 50 sati besplatnog mentorskog rada sa sertifikovanim mentorom. Mentori su prošli edukaciju koju je organizovala japanska Agencija za međunarodnu saradnju i mentoring je program koji je koncipiran na principima japanske poslovne filozofije. To je jako dobar program i daje jako dobre rezultate pa je i za to sve veće i veče interesovanje tako da je taj mentoring nešto što bih posebno hteo da istaknem. Mi kao agencija smo veoma dobri u tome i naši rezultati su među najboljima u Srbiji.

A kada je u pitanju taj program edukacije da li postoje neki uslovi ili svako ko želi da prođe taj program proći će?

  • Što se tiče edukacija otvoreni smo za sve, bukvalno kome god da se učini da je neka edukacija za njega interesantna ili da mu je potrebna može da se obrati, s tim što su nam nekako ciljna grupa preduzeća odnosno zaposleni u preduzećima koja duže postoje. Osim obuke za potencijalne preduzetnike, koja je pre svega za fizička lica koja bi želela da pokrenu sopstveni posao.Ono što nisam rekao je da kod promocija imamo info-dan koji je za studente i učenike završnih godina. Svake godine organizujemo dva do četiri info-dana na fakultetima i u srednjim školama na našoj teritoriji i pored tog info-dana gde dajemo informacije studentima i učenicima o preduzetništvu obično održimo i po jedno predavanje o tome kako vrednovati biznis ideju i kako sastaviti biznis plan. Tu imamo i Evropsku nedelju preduzetništva u okviru koje takođe organizujemo po jedan promotivni događaj. Gledamo da to sve više okrenemo prema mlađim ljudima pa smo recimo prošle godine tridesetak studenata Ekonomskog fakulteta vodili u tri firme da oni na licu mesta vide kako izgleda poslovanje u jednoj firmi a ne da samo o tome uče iz knjiga.

Ovo je godina preduzetništva, da li ima neke statistike koja može da oceni da li je ove godine bilo više preduzetnika početnika nego prethodnih godina?

  • Godina preduzetništva jeste jedan sveobuhvatni projekat Vlade Srbije koji je okupio sve institucije i organizacije koje se bave podrškom preduzetništvu tako da smo ove godine u tom projektu imali 33 različita finansijska programa odnosno 16 milijardi dinara od čega je čak 4,4 bespovratnih sredstava. Ono što je za svaku pohvalu jeste da je ove godine značajna pažnja posvećena početnicima, start-up firmama. Imali smo dva programa, jedan je program Razvojne agencije Srbije koji je bio koncipiran tako da 50 odsto sredstava obezbeđujete sami a drugu polovinu dobijate besplatno od Razvojne agencije Srbije i Ministarstva privrede. A drugi program imamo još uvek, realizuje ga Fond za razvoj gde 30 odsto sredstava je bespovratno a 70 odsto dobijate kao kredit sa jako povoljnim uslovima, dakle 3 posto je kamatna stopa, imate godinu dana grejs perioda, rok otplate je 5 godina, tromesečna otplata kredita i ono što je još povoljnije jeste da ako uzimate kredit do milion i po dinara možete da stavite opremu koju kupujete kao zalogu što ranijih godina nije bio slučaj već je u pitanju bila hipoteka ili jemstvo.

Već smo se prebacili na finansijske vrste pomoći i da li su tu u pitanju neki konkursi?

  • Da, većina tih javnih programa se realizuje kroz javne pozive, dakle organizacija koja je zadužena za realizaciju tog programa objavljuje javni poziv koji traje u zavisnosti od toga kakav je koncept programa gde se vi prijavljujete. Za većinu tih programa dokumentacija se predaje kod nas u Agenciji, mi se nalazimo na Keju Kola srpskih sestara 3/2, i pre predavanja dokumentacije imate prava da dođete kod nas da tražite savet da li je vaša dokumentacija dobro pripremljena ili nije, to je taj neki miks finansijske i nefinansijske podrške. Onda, ako je sve u redu, predajete dokumentaciju kod nas, mi vršimo prvu proveru i prosleđujemo dalje organizaciji koja je raspisala javni poziv.Obzirom na to da je kraj godine, većina tih finansijskih programa se već završila. Ostao je još uvek program podrške početnicima kod Fonda za razvoj koji je jako povoljan tako da ovom prilikom pozivam sve one koji su zainteresovani za pokretanje svog posla da nam se obrate i za nefinansijsku podršku kroz savetovanje i edukacije, ali i za pomoć za konkurisanje za ta finansijska sredstva koja se daju po jako povoljnim uslovima.

Nastavak razgovora sa gospodinom Mihajlovićem iz Regionalne razvojne agencije Jug čućete sutra u novoj epizodi našeg serijala „Kreni i promeni život“.

Projekat “Kreni i promeni život” podržala Uprava za kulturu- Grad Niš